Hakkımızda

Merhaba, tüplü dalışa duyulan ilgi her geçen gün artarken su altında fotoğraf çeken dalgıç sayısı da belirgin bir şekilde fazlalaştı.

Türkiye’de en fazla dalışın yapıldığı bölge hiç şüphesiz ki KAŞ. Kaş barındırdığı yirmiden fazla dalış noktası ile biz dalgıçlara çok fazla alternatif sunuyor.

Peki, Kaş ’a gelip tüplü dalış yaparken hangi noktada, hangi su altı canlılarını göreceksiniz?

Kaş Balıkları bu sorunun cevabını arayanlar için dalış eğitmeni Gencer Özdemir tarafından tasarlandı.

Kaş dalış noktalarında, dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz dalışlarda gözlemlediğimiz su altı canlılarını amatörce ve basit sistemlerle fotoğraflayarak sizler için belgeledik.

Arşivimize kaydettiğimiz canlıları fotoğrafladığımız dalış noktasını, tarihi, derinliği, su sıcaklığını da yazılarımızda paylaşacağız.

Bu sayede hangi tarihte, nerede ve hangi canlıları görme ihtimaliniz olduğunu bilerek dalış planlıyor olabileceksiniz. Eminiz ki Kaş’ta gerçekleştirdiğiniz dalışlar daha da keyifli geçecek.

Yaptığımız dalışlarda, fotoğraflarını çektiğimiz su altı canlılarını Tanımsal Özellikleri (Diognastik Özellikleri), Yaşam Alanları (Habitat), Beslenme Alışkanlıkları ve eğer varsa dalgıçlar için barındırdıkları riskler açısından da değerlendirdik.

Dalışlarımızda karşımıza çıkan su altı canlılarını, Türkçe isimlerinin yanında, tüm dünyada sabit olan bilimsel adlarıyla Latince olarak bilginize sunduk. Ayrıca tüplü dalış seyahatlerinde size kolaylık olsun diye İngilizce ve Almanca isimlerini de eklemeyi unutmadık.

Kaş balıklarını fotoğraflarken, tanımadığımız ya da bölgede yeni görülmeye başlayan türlerin tanımlamasında aynı zamanda su ürünleri mühendisi olan Özgür Dara ve diğer saygın isimlerden destek aldık.

Diğer teknik ve akademik bilgileri ise dip notlarda belirttiğimiz yazar, yayın ve bağlantılardan aldık.

Kaş Balıkları ekibi olarak, dalış hayatına yeni başlayanlar ve su altına ilgi

duyan herkes için dijital bir Kaş Su Altı Yaşam Rehberi oluşturmak üzere yola koyulduk.

En derin saygılarımızla,

Gencer ÖZDEMİR

Dalış Eğitmeni

Leave a Comment