Dokuz çizgili kardinal balığı (Cheilodipterus novemstriatus)

Türkiye’nin en keyifli dalış noktalarını barındıran Kaş biz su altı tutkunlarını çekmeye devam ediyor. Su altında fotoğraf çeken yada sadece gezinti yapmak için Kaş’a gelip dalış planlayan herkes ilgisi çerçevesinde görecek bir şeyler buluyor. Kaş balıklarını fotoğraflayan bense bu sefer daha önce hiç görmediğim bir balığı fotoğrafladım!

Balığımızın ismi Dokuz Çizgili Kardinal Balığı (Cheilodipterus novemstriatus)  imiş. 

Bu balığı 1 Ekim 2017 tarihinde Liman ağzı Uçak Batığında gerçekleştirdiğim bir dalış esnasında fotoğrafladım. Uçağın sağ kanadının ucunda bulunan polyester bot parçalarının içinde 20, 25 kadar balık bir arada idi. Fotoğraf 16 metre derinlikte çekildi ve su sıcaklığı 25 derece idi.

Bu fotoğraftaki balığın tanımlamasını dalış eğitmeni ve aynı zamanda su ürünleri mühendisi de  olan meslektaşım Özgür Dara yapmıştır.

Lesepsiyen tür yani Kızıldeniz göçmeni bir balık olan Dokuz Çizgili Kardinal Balığı (Cheilodipterus novemstriatus) Kaş dalış noktaları içinde Fener Reef , Uçak, Heybeli İç ve Neptün (Üç kaya) de planlayacağınız dalışlarda görebilirsiniz.

Dokuz Çizgili Kardinal Balığı (Cheilodipterus novemstriatus) hakkında daha ayrıntılı bir yazıyı daha sonra paylaşacağım. Balığımızla ilgili özet bilgiyi aşağıda görebilirsiniz.

Türçe Adı:Dokuz Çizgili Kardinal Balığı

Latince Adı:Cheilodipterus novemstriatus

Arşiv Tarihi: 1.10.2017

Dalış Noktası: Liman ağzı Uçak

Su Sıcaklığı: 25 derece

Gencer Özdemir

Dalış eğitmeni

 

 

Related posts

Leave a Comment